Školství a kultura

Den Evropy: Oslavy 65 let mírové spolupráce

Na 65. leté výročí mírové spolupráce, prezident Juncker apeloval na komisaře a občany, aby dále pracovali pro Evropu, která je vzorem pro ostatní.

Den Evropy 9. května je každoročně příležitostí k oslavě 70. výročí konce druhé světové války a výročí Schumanovy deklarace.

Předseda Evropské komise Juncker připomněl v dopisu kolegiu, že prohlášení vedla k novému způsobu práce společně, bez ohledu na hranice, respektování odlišných kultur a jazyků - ve prospěch všech. Základní principy k zajištění míru a společné spolupráce by se neměly považovat za samozřejmost. Evropská unie se zrodila v následku strašlivé války a my stále žijeme v nepředvídatelném světě. Schumanova slova proto zůstávají nadále v platnosti i dnes.

Prezident rovněž požádal politické vůdce a občany k závazku: "evropský projekt, dnes a stejně tak jako před 65 lety, je o zajištění míru v Evropě a vzájemné spolupráci mezi jednotlivými hranicemi států. Chci Evropu v srdci činností, Evropu, která se pohybuje dopředu, Evropu, která chrání své občany, své zájmy a slouží jako vzor pro ostatní. "

První místopředseda Komise Frans Timmermans, který se bude podílet na diskuzi "stavu Unie" na Evropském univerzitním institutu ve Florencii, řekl:

"Věřím v Evropu, protože je to stále nejlepší odpověď na výzvy, kterým čelíme ve světě. V této Komisi chceme být více aktivně zapojeni s občany, přímo v jejich zemích, a slyšet jejich obavy z první ruky. To proto jsem rád, že tak mnoho z mých kolegů zastupuje Komisi na den Evropy, kdy probíhají vzpomínkové oslavy po celé unii. "

Komise byla zastoupena svými komisaři a zaměstnanci na mnoha akcích, na evropské a národní úrovni. Na počest obou těchto významných výročí, Komise otevřela své brány veřejnosti od 10:00 – 18:00 hodin. K dispozici bylo 25 pódií zastupujících různá generální ředitelství, strukturovaných kolem pěti prioritních témat: Jobs, Growth and Investment; The Energy Union and the Environment; The Digital Single Market; The EU in the World and the European Year for Development; and The Union working for its Citizens.

Zdroj: http://ec.europa.eu/news/2015/05/20150508_en.htm

(15.5.2015)
Copyright © 2017, Středočeský kraj. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o přístupnosti | Mapa serveru