Home

Pro Junckerův investiční balíček je kvalita projektů nezbytností

Pro Junckerův investiční balíček je kvalita projektů nezbytností

Úspěch nového investičního plánu pro Evropu šéfa Komise Jean-Claudea Junckera, který má rozhýbat unijní ekonomiku, bude záviset na kvalitě a smysluplnosti předložených projektů. Evropská komise v současnosti připravuje jejich seznam.

Unijní ekonomika se bez povzbuzení neobejde a investiční balíček, který minulý týden představil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, by k tomu mohl významnou měrou přispět. I přesto je ale nový plán, který má ambice přinést do ekonomiky více než 300 miliard eur, stále zahalen řadou tajemství a u mnohých dokonce vzbuzuje obavy.

Prostředky, které mají být investovány do projektů v oblasti infrastruktury, energetiky či třeba digitálních sítí, bude shromažďovat nově zřízený Evropský fond pro strategické investice (EFSI). Zatím ale není jasné, jak bude spravován. S největší pravděpodobností jej bude kontrolovat Evropská komise spolu s Evropskou investiční bankou.

Otazník se vznáší i nad konkrétními projekty, které budou z fondu, jež bude sloužit jako záruka pro získání soukromých investic, podpořeny. Evropská komise nyní dává dohromady seznam, který bude šířeji diskutován na blížící se Evropské radě v polovině měsíce.

Zaslat konkrétní projekt, který musí splňovat několik kritérií (přidaná hodnota EU, socioekonomická návratnost a schopnost být zahájen do tří let), mohou všechny členské země EU. Kvalita předložených projektů bude pro úspěch celé iniciativy naprosto klíčová. V uplynulých dnech na to upozornil třeba německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel, který se obává, že v případě podpory nesmyslných projektů půjde o vyhozené peníze bez žádného efektu.  

Junckerově investičnímu plánu se začátkem týdne věnovala i česká vláda. Podle ní bude důležité, aby navrhovaný fond EFSI doplnil stávající rozpočtové nástroje EU (hlavě strukturální fondy) a nevytvářel paralelní strukturu.

Pro českou vládu je rovněž určující, jak fond naloží s prostředky, které členské státy nezvládnou z nejrůznějších důvodů do konce příštího roku vyčerpat. „Vidím to jako primární investiční stimul. A bez jakýchkoliv prostředků ´navíc´, ty peníze tady jsou,“ uvedla k tomu ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Zdroj: EurActiv

(5.12.2014)
Copyright © 2017, Středočeský kraj. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o přístupnosti | Mapa serveru