Home

Německo zavede kvótu, chce ženy ve vedení firem

Německo zavede kvótu, chce ženy ve vedení firem

Německo trápí nízký počet manažerek na vedoucích pozicích velkých firem. Ve 160 společnostech, které operují na burzách, je podíl žen ve správních radách 18,9 % a ve výkonných radách 5,8 %. Německá vláda kancléřky Angely Merkelové plánuje zavedení kvóty, která se má postarat o to, aby ve správních a výkonných radách sedělo minimálně 30 % žen. Kabinet věří, že opatření inspiruje i malé a střední podniky.

Při projevu ve Spolkovém sněmu Merkelová oznámila, že se vláda dohodla na zavedení kvóty, která má zajistit 30% podíl žen ve vedení velkých německých firem. Skončily tak dlouhodobé spory uvnitř koalice, které vyvolal odpor ke kvótám zejména ze strany členů kancléřčiny CDU/CSU.

Nové opatření se bude týkat pouze velkých firem, které mají zaměstnanecké zastoupení ve svých správních a výkonných radách. Více než tři tisíce středně velkých společností se bude moci rozhodnout, kolik žen zaměstná na vedoucích místech.

Zavedení kvót v Německu odráží podobné snahy na evropské úrovni. Již v listopadu 2012 tehdejší komisařka pro spravedlnost Viviane Redingová navrhla směrnici požadující po firmám nejpozději do roku 2020 zaměstnat v nevýkonných radách nejméně 40 % žen. Návrh je však stále v jednání mezi Evropským parlamentem a Radou EU.

S navrhovanou směrnicí nesouhlasí některé obchodní organizace a také řada zemí, mimo jiné Česká republika, Velká Británie či Nizozemsko.

I přesto, že EU chce do kvót zahrnout výjimky, německé pravidlo je neoblomné. Pokud firma nedosáhne požadované kvóty 30 %, volné místo ve správní nebo výkonné radě nemůže být zaplněno a vznikne tím „prázdná židle“. Ta bude snižovat hlasy ostatním členům jednotlivých rad.

Spolková ministryně pro rodinu, seniory, ženy a mládež Manuela Schwesigová je přesvědčena, že zákon změní kulturu pracovního prostředí. Kvóta bude motivovat mladé ženy usilovat o co nejvyšší pozice.

Její kolega, spolkový minsitr spravedlnosti Heiko Maas doufá, že 30% kvóta bude nutná pouze z počátku. Později by vyšší podíl žen měl být považován za samozřejmý. „Pohádku o tom, že zde není dostatek kvalifikovaných žen, mohou vyprávět jen ti, co zamrzlí v minulém století,“ dodává Maas.

Zdroj: EurActiv

(28.11.2014)
Copyright © 2017, Středočeský kraj. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o přístupnosti | Mapa serveru